fbpx

Regionfullmäktige

Bijan Zainali, Trollhättan, Regionråd
Ledamot regionstyrelsen, ledamot regionfullmäktige, ledamot Stiftelsen Innovatum, ordförande Västtrafik, ordförande Styrelsen för regionens tåg och spårvagnar
bijan.zainali@vgregion.se
070-588 70 69

Louise Åsenfors, Uddevalla
Ersättare Regionstyrelsen, ledamot regionfullmäktige, förste vice ordförande Miljö- och regionutvecklingsnämnden, ordförande Stiftelsen Bohusläns Museum, ledamot Styrelsen för Dalslands Kanal AB
louise@asenfors.se
070-200 99 99

Joakim Sjöling, Vänersborg
Ledamot regionfullmäktige, ledamot Delregional nämnd Norra, ordförande Styrelsen för naturbruksgymnasierna, ledamot Samordningsförbundet Väst

Annica Erlandsson, Sotenäs
Ledamot regionfullmäktige, ordförande Delregional nämnd Norra, ersättare Operativ hälso- och sjukvårdsnämnd

Michael Melby, Mellerud
Ledamot regionfullmäktige, ordförande Film i Väst, ledamot Strategisk hälso- och sjukvårdsnämnd, ledamot Stiftelsen för Dalslands Kanals framtida bestånd

Ida Jakobsson, Tanum
Ledamot regionfullmäktige, ledamot Operativ hälso- och sjukvårdsnämnd

Ronnie Brorsson, Strömstad
Ledamot regionfullmäktige, ledamot Styrelsen för Logistik

Maria Bertilsson Sandin, Åmål
Ledamot regionfullmäktige, ledamot Delregional nämnd Norra, ledamot Samordningsförbundet Bengtsfors, Åmål, Dals-Ed, Säffle och Årjäng

Glenn Patriksson, Orust
Ersättare regionfullmäktige, ersättare Strategisk hälso- och sjukvårdsnämnd

Ann-Britt Dahl, Färgelanda
Ersättare regionfullmäktige, ledamot Kulturnämnden

Anders C Nilsson, Lysekil
Ersättare regionfullmäktige, ersättare Styrelsen för Närhälsan, ledamot Övervakningsnämnden Vänersborg

Christina Lundqvist, Bengtsfors
Ersättare regionfullmäktige, ordförande Norra patientnämnden

Per Erik Norlin, Dals-Ed
Ersättare regionfullmäktige, ledamot Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnd

Liza Kettil, Munkedal
Ersättare regionfullmäktige, ledamot Delregional nämnd Norra

Moez Dharsani, Trollhättan
Ersättare regionfullmäktige, gruppledare Styrelsen för NU-sjukvården, ersättare Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnd

Ann-Marie Jonasson, Vänersborg
Ersättare regionfullmäktige, ersättare Styrelsen för NU-sjukvården

Övriga politiker i Västra Götalandsregionen från Fyrbodal:

Hampus Bergman, Uddevalla
Ersättare Delregional nämnd Norra

Pia Tysklind, Strömstad
Ersättare Delregional nämnd Norra

Gerardo Alas, Sotenäs
Ledamot Styrelsen för Hälsan och Stressmedicin

Agneta Andersson, Trollhättan
Ledamot Samordningsförbundet Södra Vänern

Patricia Valeria, Trollhättan
Övervakningsnämnden Vänersborg

Vivianne Gustafsson, Sotenäs
Ledamot Stiftelsen Gerlesborgsskolan

Leif Gabrielsson, Sotenäs
Ledamot Hensbackastiftelsen

Gert-Inge Andersson, Trollhättan
Ordförande Stiftelsen Stenebyskolan

Per Eriksson, Bengtsfors
Ersättare Kulturnämnden

Kenneth Borgmalm, Vänersborg
Ersättare Arvodesberedningen

Carina Lorentzon, Trollhättan
Ledamot Revisorskollegiet

Carina Halmberg, Dals-Ed
Ersättare Delregional nämnd Norra

Jenny Corneliusson, Munkedal
Ledamot Styrelsen för Tandvård

Per-Arne Brink, Munkedal
Ledamot Norra patientnämnden

Alexander Hutter, Orust
Ersättare Norra patientnämnden

Carina Antonsson, Uddevalla
Ersättare Styrelsen för folkhögskolorna



facebook Twitter Email